Aikido

„Aikido - moderní japonské bojové umění, jedinečná syntéza klasických forem a skvělého duchovního základu - nabízí klíč k umění žít přirozeně a nesobecky v dnešním komplikovaném světě.“

Kišomaru Uešiba 

V současnosti se přes 25 let zabývám bojovými uměními a více než 20 let vyučuji aikido. Pro mě je aikido především úžasnou pohybovou aktivitou a tělesným kontaktním cvičením, spojeným s vnímáním svého těla i těla partnera.

Aikido je nahlédnutí do vlastního nitra, aikido je být sám sebou a také být sám se sebou. Aikido nás vrací do situace „tady a teď“, odpoutávání od všedních problémů spojených se současností. Aikido je ve mně a tak je nedílnou součástí mého života a můj život je spojený s aikido.

Aikido není všelékem na neduhy dnešní společnosti. Přináší nám však mnoho pohledů a vlivů z východní filozofie, jistou spirituální stránku, duchovní rozvoj. Tyto oblasti jsou dnes velmi vyhledávané a populární, mnoho lidí hledá změnu. Aikido tak může poskytnout jistou alternativu dnešnímu uspěchanému, civilizovanému, západnímu způsobu života, která je užitečná pro současného moderního člověka.

 

V aikido se klade velký důraz na uvolnění, relaxaci a na správné dýchání, to je oblast, se kterou pracujeme i s tibetskými a křišťálovými mísami, šamanskými bubny a zde je návaznost obou zdánlivě vzdálených oblastí.

 

Odkazy na organizace aikido:

Česká federace Aikido www.cfai.cz

Slovenská spoločnosť priateľov aikido www.sspa.sk

KDY  KDE  CO  PODROBNOSTI